Zebra Mildliner İnceleme/Yorum

Malum, Zebra Mildliner'lar uzun bir bekleyişin ardından ülkemizde satışa sunuldu. Peki, nedir bu kalemlerin cazibesi? Yalnızca sıradan bir işaretleme kalemi mi yoksa çok daha fazlası mı? Neden bu kadar çok konuşuluyor? Almaya değer mi? İşte bu sorulara cevap verebilmek için Mildliner'larla yeteri kadar vakit geçirdiğimi düşünüyorum.


Ben de herkes gibi Instagram'larda, Pinterest'lerde bu şeker gibi görünen renk renk kalemlere ağzım sulanarak bakıyor ve ulaşamıyordum. Yabancı sitelerde sürekli sepetime ekliyor, sonra gönderi ücretini gördüğümde vazgeçiyordum. (Düşünün, o zamanlar dolar 3 lira bile değil). Sonra, geçen yıl Noel zamanında yabancı mektuplaşma gruplarımın birindeki Noel çekilişi için bir istek listesi oluşturmam gerekti. Bu çekilişin üst limiti 15 dolardı. Ben de 15 doları geçmeyen ve Türkiye'de bulamadığım çeşitli kırtasiye ürünlerini hayaller kurarak ekledim. Hiç unutmuyorum, 2017'nin son günleriydi ve bir akşam üstü postacı gizemli bir paket getirdi. Paketi açtığımda, etrafa ışıklar saçan üç tane Zebra Mildliner kutusuyla gözlerim kamaştı. Tanrım! Bu gerçekten mümkün olabilir miydi! Artık benim de Mildliner'larım vardı. Artık diğer blog yazarlarından hiçbir farkım yoktu. Şimdi, o günden tam sekiz ay sonra karşınızdayım.

Bahsettiğimiz kalemleri pek fazla kullanmadığımı, böyle bir yazıyı sekiz ay sonra ilk defa yazıyor olmamdan anlayabilirsiniz. Ancak kullandığım zamanlarda gerçekten severek kullandığımı belirtmek isterim. Mildliner'ların en önemli özelliği, gerçekten harika bir tasarıma sahip olmaları. Gerçekten elinizdeki hissi o fotoğraflarda göründüğü kadar kullanışlı ve şık. Bir işaretleme kalemi olarak bu kalemlerin peşinden bu kadar koşmamın sebebi, kalemlerin şıklığından çok, standart kalem ebatlarında olmasıydı. Bence işaretleme kalemlerinin en büyük sıkıntısı kalem kutusu için çok aykırı ebatlarda yapılıyor olmaları.

Diyeceksiniz ki piyasada normal kalem ebatlarında başka işaretleme kalemleri de var. Evet, var. İşte tam da bu noktada Mildliner'ların tasarımı dışındaki artılarından bahsetmemiz gerekiyor. Bu kalemlerin benim için en önemli artısı, diğer markalara göre çok farklı renklerde geliyor olmaları. Çok canlı ve fosforlu renklerde işaretleme yapmak istemeyenler için Zebra hoş bir renk çeşitliliği sunuyor. Özellikle benim gibi pastel ton aşıklarına fazlasıyla hitap ediyor.

İnternet'te çok fazla bulunduğu için ayrıca bir kalem testi yapmak istemedim. (Biraz da üşendim sanırım). Bu konuda Jet Pens'in geniş işaretleme kalemi kılavuzuna bir göz atmanızı öneririm. Bu konuda kendi tecrübeme dayanarak size aktarmak istediğim birkaç şey elbette var. Mildliner'larda en sevdiğim şeylerden biri gerçekten sayfanın arkasına kanama yapmamaları. Ancak beni pek rahatsız etmese de Leuchtturm1917 defterde bile biraz gölgelenme olduğunu söyleyebilirim. Görece ıslak olan mürekkeplerin üzerinde işaretleme yaparken biraz beklemenizi öneririm. Zira bulaşma konusunda çok kötü olmasalar da mükemmel olmadıkları da aşikâr. Bunların dışında beni en çok mutlu eden tarafı, sayfaya temas ederken çirkin bir gıcırdama sesi yapmaması. Kağıt üzerindeki sürtme/gıcırdama sesinden tüyleri ürperen biri olarak keçeli kalemlerde beni en çok tedirgin eden şey kalemin ucunun yapısıdır. Bu kalemleri içim rahat olarak kullanabilmemin en önemli nedeni, sayfada yumuşacık bir şekilde kayabiliyor olmaları.

Gelelim en önemli noktaya... Bu kalemler Türkiye'de satışa sunuldu sunulmasına ama malum, Dolar sebebiyle fiyatlar pek yüksek. Ağustos 2018 itibarıyla HS Kırtasiye'de tanesi 14,5 TL, 5'li paketleri ise 72,5 TL. Değer mi değmez mi sorusu herkesin beklentisine göre değişecektir. Ama dövizin bugünkü durumu sebebiyle yurtdışından bile getirseniz ne yazık ki daha ucuz bir seçenek söz konusu değil. Bütçe sıkıntısına rağmen bu kalemleri denemek isteyenler için benim önerim set yerine kalemlerin tek tek alınması. Biliyorum, hepimiz dünyadaki tüm kırtasiye ürünlerine sahip olmak istiyoruz ama birkaç tanesi iş görür diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz sekiz ayda elimdeki üçlü seti kullandığım zamanlarda, genelde elimin hep aynı birkaç renge gittiğini fark ettim. Bullet Journal kullanımı için favorilerim, "soğuk kırmızı", "sıcak duman mavi", "soğuk duman mavi" ve "sıcak turuncu". İşaretleme içinse, "soğuk menekşe" ve "soğuk gri". Bu tercihlerimden de anlayacağınız gibi, üç set arasından en az pastel seti kullanıyorum. Adı pastel olarak geçmesine rağmen renklerin fosforluluk oranı bana biraz yüksek geliyor. Bu sebeple de aslında en çok soğuk seti beğeniyorum ve onu daha pastel buluyorum.


Bir gün dünyadaki bütün güzel kalemlere sahip olmanızı dilerim. O güne kadar yapanız gereken seçimlere biraz olsun katkıda bulunabilirsem ne güzel! 

No comments:

Post a Comment