Baby Groot amigurumi şeması/anlatımı

Uzun zamandır bir Baby Groot örmek istiyordum. Çünkü ablalık her zaman bebek biradere değil, bazen de kayın biradere çalışmayı gerektiriyor. Bilmeyenler için Baby Groot, Marvel'ın Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) filminden bir karakter.Son birkaç yılda iş yoğunluğu, doktora telaşı ve artan hobi çeşitliliği derken amigurumi üretimimde ciddi bir düşüş oldu. Ancak Twinkie Chan'in sitesindeki Baby Groot şemasına kayıtsız kalamadım ve Türkçesini burada paylaşmak istedim.

İşte anlatımlı örgü Bebek Groot şeması:

Malzemeler:

  • 5 mm tığ. (Ben 4,5 mm kullanmayı tercih ettim. Çok fazla fark edeceğini düşünmüyorum.)
  • İstediğiniz tonda kahverengi ve yapraklar için bir miktar yeşil yumak. (Ben DMC Natura'nın beğendiğim iki tonunu tercih ettim. Pamuklu bir ip tercih etmeniz avantajlı olacaktır.)
  • 2-9mm güvenli göz. (Göz yerine boncuk da kullanabilirsiniz.)
  • Elyaf.
  • Parçaları birleştirmek ve yüz nakışı için iğne iplik.
  • Kolların oynayabilmesi için pipo temizleyicisi (şönil). (Kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Kollar sabit olsa da olur derseniz elyaf iş görecektir.)
Kafa 1. kısım:

Sıra 1: 6 sık iğneyle sihirli halkayla başlayın - 6
Sıra 2: Sıra boyunca attırma yapın - 12
Sıra 3: (1 arttır, 1 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 18
Sıra 4: (1 arttır, 2 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 24
Sıra 5: (1 arttır, 7 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 27
Sıra 6-11: Sıra boyunca sık iğne - 27
en sonunda ilmek kaydırma yaparak sonraki sıraya geçin.

Şimi kafanın üzerindeki üçgenimsi, dörtgenimsi dal görünümlü bölümü öreceğiz.

Sıra 12: Her bir şekli ördükten sonra kaydırma yaparak ilmeğimizi sıranın devamına getireceğiz.

1 zincir, 3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 ilmek atla, 2 sık iğne. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

4 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 4 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 ilmek atla, 1 sık iğne, 1 ilmek atla, 1 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 ilmek atla, 1 sık iğne. 1 zincir, geri dön. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

4 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 4 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 3 sık iğne, son ilmeği atla. 1 zincir, geri dön. 3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 ilmek atla, 1 sık iğne. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 sık iğne, s1 ilmek atla. 1 ilmek kaydır, 1 sık iğne. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

4 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 4 sık iğne. 1 zincir, geri dön.1 ilmek atla, 1 sık iğne, 1 ilmek atla, 1 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 ilmek atla, 1 sık iğne. 1 zincir, geri dön. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 3 sık iğne. 1 zincir, geri dön.1 ilmek atla, 2 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 sık iğne, 1 ilmek kaydır. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 sık iğne, 1 ilmek atla, 1 sık iğne. 1 zincir, geri dön.1 ilmek atla, 1 sık iğne. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 3 sık iğne. 1 zincir, geri dön. 1 sık iğne, 1 ilmek atla, 1 ilmek kaydır, 1 sık iğne. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak in.

Sıranın sonunda 1 ilmek kaydırma yapın ve bitirin.

Bu aşamada yüzün ne taraf olacağına karar verip, gözleri dikebilirsiniz. Şimdi kafanın üst kısmındaki boşluğu kapatmak için yuvarlak bir parça öreceğiz.

Kafa 2. kısım:

1. kısımdaki sıra 1-4 arasını tekrar edin.

Kaydırma yaparak bitirin. Dikişte kullanmak için ucundaki ipi uzun tutmakta fayda var.

Kafanın üzerinde birkaç dal olsun istiyorsanız, kafayı tamamlamadan önce aşağıdaki uzun dal ve kısa dal şemasını uygulayarak kafanın 2. kısmına istediğiniz gibi dikebilirsiniz.

Uzun dal:

8 zincir, ilk ilmeği atla, 2 ilmek kaydır. 4 zincir, ilk zinciri atla, 3 ilmek kaydır. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak bitir.

Kısa dal:

6 zincir, ilk ilmeği atla, 2 ilmek kaydır. 3 zincir, ilk zinciri atla, 2 ilmek kaydır. Başladığın noktaya kadar kaydırma yaparak bitir. 

Kafanın 1. kısmını elyafla doldurun.

2. kısım kafanın boşluğundan biraz daha küçük gibi görünebilir. 11. sıra hizasından dikkatlice diktiğinizde düzgün bir biçimde kapanacaktır. Bebek Groot'un minik bir Frankenstein'a benzememesi için dikişi mümkün olduğunca gizli tutmaya devam edin :)

Gövde:

Kafanın 1. kısmındaki sıra 1-4 arasını tekrar edin.

Sıra 5-6: Sıra boyunca sık iğne - 24Sıra 7: (1 eksilt, 2 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 18
Sıra 8: (1 eksilt, 4 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 15
Sıra 9-10: Sıra boyunca sık iğne - 15

Doldurmaya başlayın.

Sıra 11: (1 eksilt, 3 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 12
Sıra 12-13: Sıra boyunca sık iğne - 12
Sıra 14: (1 eksilt, 2 sık iğne) bunu sıra boyunca tekrarlayın - 9
Sıra 15-21: Sıra boyunca sık iğne - 9 (Örerken doldurmaya devam edin. Not: İstediğiniz uzunluğa kadar örmeye devam edebilirsiniz.)

Kaydırma yaparak bitirin. Dikiş için ipi uzun bırakmakta fayda var. 

Bu aşamada kafayı gövdeye dikebilirsiniz.

Kollar için, şönili iki uçtan ortaya doğru bükün. Kolların olmasını istediğiniz hizadan şönili gövdenin içinden geçirin. (Ben boynun bir sıra altından geçirdim) İstediğiniz uzunluğa göre şönili uzatıp, kısaltabilirsiniz. (Not: ben yeşil bir şönil kullandığım için uçlarını ellerinden dışarı çıkacak şekilde bıraktım. Böylece ellerinde de yapraklı bir görünüm elde edebildim.)


Kollar (2 tane):

Daha sonra dikişte kullanmak üzere ipi uzun bırakarak başlayın. 
3 zincir, halka oluşturmak için ilk zincire batın. (Sihirli halka yaparsanız kolların genişliği şönilin etrafına geçirmek için fazla dar kalabilir. Yine de sihirli halka yapmak isterseniz açıklığı gevşek tutmakta fayda var)

Sıra 1: 1 zincir, halkanın içine 4 sık iğne - 4
Sıra 2-8: Sıra boyunca sık iğne - 4

Genişliğini denemek için kolu şönilin üzerine geçirin. Yeterli uzunluğa erişmemişse örmeye devam edin. 
Yeterli uzunluğa eriştiğinde tekrar şönilin üzerine geçirin ve gövdeye dikin. 

Diğer kol için aynılarını tekrar edin.

Yapraklar:

Kaç tane yaprak öreceğiniz tamamen size kalmış. İstediğiniz kadarını istediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz. 

Yeşil ip ve 3-3,5mm tığ ile yaprak oluşturmak için  5 zincir çek ve ilk zincire bat. Bu kadar. 

Yaprakların iplerinin iki ucundan Groot'un istediğiniz yerine dikin. İpleri daha ince bir tığ yardımıyla gizleyin.

Büzgülü gövde görüntüsü:

Ağaç gövdesi dokusu izlenimi vermek için istediğiniz uzunlukta bir ya da birkaç zincir oluşturup gövdenin etrafına dikebilirsiniz. Bu kısım tamamen size kalmış.

Bitirici dokunuşlar:

Siyah nakış ipiyle yüze bir gülümseme işleyin. 
İsterseniz Bebek Groot'unuzu küçük bir saksıya yerleştirebilirsiniz. Ağacın dik durmasını sağlamak için saksıya küçük taşlar doldurabilirsiniz.

Anlamadığınız bir şey olduğunda alta yorum bırakabilir ya da Instagram üzerinden mesaj atabilirsiniz.

İyi günlerde kullanın!


Not: Şemanın orijinal yazarı Twinkie Chan, Baby Groot ve Galaksinin Koruyucuları'nın hakları Marvel'a ait olması sebebiyle bu şemadan oluşturulacak olan oyuncakların yalnızca kişisel amaçlarla kullanılmasını, herhangi bir şekilde parayla satılmamasını tavsiye etmiştir. 

No comments:

Post a Comment